DETAILED SPECIFICATIONS
| Brand | SE Bikes |
|---|---|
| Model | Vee Tire Big Ripper 29" |
| Year | 2024 |
| Type | BMX Cruiser |
| Country of Origin | USA |
| Condition | New |
| Warranty | Lifetime frame |
| Colors Available | Vee Graphics |
|---|---|
| Seat Height | 790 mm |
| Wheel Size | 29" |
| Lighting | None |
| Frame Material | 6061 Aluminum Looptail |
|---|---|
| Front Suspension | Landing Gear Cr-Mo Rigid |
| Rear Suspension | Rigid Looptail |
| Tires | Vee Speedster 29 x 2.4" |
| Front Brake | Tektro Hydraulic Disc |
|---|---|
| Rear Brake | Tektro Hydraulic Disc |
| ABS | None |
| Regenerative Braking | None |
| Weight | 15.0 kg |
|---|
