DETAILED SPECIFICATIONS
| Brand | SE Bikes |
|---|---|
| Model | BBC Space Flyer 29" |
| Year | 2024 |
| Type | BMX Cruiser |
| Country of Origin | USA |
| Condition | New |
| Warranty | Lifetime frame |
| Price Badge | Limited Edition |
| Colors Available | BBC Galaxy |
|---|---|
| Seat Height | 790 mm |
| Wheel Size | 29" |
| Lighting | None |
| Frame Material | 6061 Aluminum Looptail with BBC Graphics |
|---|---|
| Front Suspension | Landing Gear Cr-Mo Rigid |
| Rear Suspension | Rigid Looptail |
| Tires | 29 x 2.4" SE |
| Front Brake | Tektro Hydraulic Disc |
|---|---|
| Rear Brake | Tektro Hydraulic Disc |
| ABS | None |
| Regenerative Braking | None |
| Weight | 14.5 kg |
|---|
