DETAILED SPECIFICATIONS
| Brand | SE Bikes |
|---|---|
| Model | Maniacc Flyer 26" |
| Year | 2025 |
| Type | BMX Cruiser |
| Country of Origin | USA |
| Condition | New |
| Warranty | Lifetime frame |
| Colors Available | Black, Cream |
|---|---|
| Seat Height | 775 mm |
| Wheel Size | 26" |
| Lighting | None |
| Frame Material | 6061 Aluminum |
|---|---|
| Front Suspension | Landing Gear Cr-Mo Rigid |
| Rear Suspension | Rigid Looptail |
| Tires | 26 x 2.4" |
| Front Brake | Tektro Mechanical Disc |
|---|---|
| Rear Brake | Tektro U-Brake |
| ABS | None |
| Regenerative Braking | None |
| Weight | 14.0 kg |
|---|
