HIGHLIGHTS
0-100 km/h
6.5 s
Top Speed
160 km/h
Horsepower
47 HP
Tax included. Shipping calculated at checkout.
| Brand | Royal Enfield |
|---|---|
| Model | Shotgun 650 |
| Year | 2025 |
| Type | Cruiser Motorbike |
| Country of Origin | India |
| Condition | New |
| Warranty | 3 years / unlimited km |
| Top Speed | 160 km/h |
|---|---|
| Horsepower | 47 HP |
| Torque | 52 Nm |
| 0-100 km/h | 6.5 s |
| Colors Available | Stencil White, Plasma Blue, Sheet Metal Grey, Drill Green |
|---|---|
| Seat Height | 795 mm |
| Wheel Size | 18"/17" |
| Lighting | LED |
| Frame Material | Tubular steel |
|---|---|
| Front Suspension | USD 43mm Showa Big Piston |
| Rear Suspension | Twin shock with adjustable preload |
| Tires | CEAT Zoom Cruz |
| Front Brake | Single 320mm disc |
|---|---|
| Rear Brake | 300mm single disc |
| ABS | Dual-channel ABS |
| Regenerative Braking | None |
| Length | 2170 mm |
|---|---|
| Width | 833 mm |
| Height | 1105 mm |
| Wheelbase | 1465 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Weight | 240 kg |