HIGHLIGHTS
0-100 km/h
4.0 s
Top Speed
200 km/h
Horsepower
101 HP
Tax included. Shipping calculated at checkout.
| Brand | Honda |
|---|---|
| Model | Africa Twin Adventure Sports ES |
| Year | 2025 |
| Type | Adventure Motorbike |
| Country of Origin | Japan |
| Condition | New |
| Warranty | 1 year |
| Price Badge | Long Range |
| Top Speed | 200 km/h |
|---|---|
| Horsepower | 101 HP |
| Torque | 112 Nm |
| 0-100 km/h | 4.0 s |
| Colors Available | Pearl Glare White, Mat Ballistic Black |
|---|---|
| Seat Height | 870 mm |
| Wheel Size | 21"/18" |
| Lighting | Full LED |
| Frame Material | Steel semi-double |
|---|---|
| Front Suspension | Showa EERA semi-active 45mm |
| Rear Suspension | Showa EERA semi-active |
| Tires | Bridgestone Battlax Adventure |
| Front Brake | Dual 310mm disc |
|---|---|
| Rear Brake | 256mm single disc |
| ABS | Cornering ABS |
| Regenerative Braking | None |
| Length | 2330 mm |
|---|---|
| Width | 960 mm |
| Height | 1560 mm |
| Wheelbase | 1575 mm |
| Ground Clearance | 250 mm |
| Weight | 248 kg |